Seamless stitching Outdoor LED Video Wall with 960 by 960 millimeter cabinets and 5 millimeter pixel pitch providing uniform and vibrant image
Detalhes do produto:
| Lugar de origem: | China |
| Marca: | CHARMING |
| Certificação: | CE,CB,BIS,ROSH,UL,EMC,3C,ISO9001 |
| Número do modelo: | P5 |
Condições de Pagamento e Envio:
| Quantidade de ordem mínima: | 2 |
|---|---|
| Preço: | Negociável |
| Detalhes da embalagem: | caixa de madeira |
| Tempo de entrega: | 5-15 dias úteis |
| Termos de pagamento: | L/C,T/T |
|
Informação detalhada |
|||
| Nome do produto: | Telão de LED externo P5 | Distância entre pixels: | 5mm |
|---|---|---|---|
| Atualizar: | 1920/3840Hz | Tamanho do painel: | 960*960mm |
| Tons de cinza: | 14-16 bits | Cor: | Rgb colorido |
| Material: | Alumínio | Sistema de controle: | NOVA Estrela |
| Destacar: | Outdoor LED video wall with seamless stitching,960x960mm LED video wall cabinet,5mm pixel pitch outdoor LED display |
||
Descrição de produto
Seamless stitching Outdoor LED Video Wall with 960 by 960 millimeter cabinets and 5 millimeter pixel pitch providing uniform and vibrant image
Product Description
Technical Specifications
| Type Number | M5 |
| Dimension(MM) | 960x960x128MM |
| Max Power(W) | 900W |
| Cabinet Weight(KG) | 30KG |
| Refresh Rate(Hz) | 1920/3840Hz |
| Pixel Pitch(MM) | 5MM |
| Led Standard | SMD1921 |
| Pixel Density(Dot/M²) | 40000Dot/M² |
| Brightness(CD/M²) | 5500CD |
| Viewing Angle | 140° |
| IP Rate | IP65 |
| Cabinet Material | Aluminum Alloy |
| Maintenance | Back |
| Grey Level | 14-16Bit |
| Working Temperature | -20-40°C |
| Working Humidity | 10%~90%RH |
| Life Span | ≥100000 Hours |
| Working Voltage | AC110V/220V, 50/60Hz |
Application scenarios
Why Choose Us
1. Product Quality
- We provide customers with a comprehensive solution for series-related products.
- We deliver high-quality products that truly stand out.
- We offer a one-year free warranty and support extended coverage upon renewal.
2. Best Service
- We provide customized 24/7 online service.
- We offer customers free installation guidance and technical support.
- We are committed to supplying products and technical support to any country or region worldwide. Currently, our products have covered more than 100 countries and regions.
Frequently Asked Questions (FAQ)
Q1. What's your MOQ? Can I place a small order quantity for the first time?
A: For new customers, a small order quantity is accepted for the first trial order. The larger the quantity you order, the better the price we can offer.
Q2. Can I request some samples for testing and evaluation before placing a formal order?
A: Yes, you are warmly welcome to request samples.
Q3. What payment terms do you accept?
A: For mass orders, we usually prefer L/C or T/T. For samples, we accept PayPal.
Q4. How many years of warranty do you offer for your products?
A: For most of our products, we offer a 3-year warranty. For commercial lights, we offer a 2-year warranty.
Q5. Can you produce ODM or OEM products?
A: Yes, ODM and OEM orders are accepted.
Q6. How does the ordering process work for lighting products?
A:
- First, let us know your requirements or application.
- We will provide a quote based on your requirements or our suggestions.
- The customer confirms the samples and places a deposit for the formal order.
- We then arrange production.
Q7. Which markets do you sell your lighting products in?
A: Our Pixel products are hot sellers in Europe, South America, and Australia.
Q8. How can I get the price?
A: We usually provide a quote within 24 hours after receiving your inquiry. If you need the price urgently, please email us or contact us through other channels so that we can offer a quote as soon as possible.
Q9. What's the warranty?
A: We offer a 2-year warranty. We will prepare enough spare parts for you. If any parts are broken, they can be replaced in time without affecting your usage.
Q10. Can we make any size of LED display?
A: Not exactly. The size is determined by the LED module and cabinet dimensions. For example, for a rental outdoor LED display, the smallest unit size is 500×1000mm.
Q11. How to ship?
A: The display can be shipped by air or sea. We recommend sea freight because it is more economical.

